Květen 2008

Návod : The Settlers 4

2. května 2008 v 20:18 | Lucinka9396 |  The Settlers 4
Jistě všichni znáte tuto perfektní hru a zdá se že nepotřebuje návod. Berte ho proto jako připomenutí některých základních věcí a popis změn které se ve 4 díle vyskytli.

Stavebnictví

Základní stavby budou obytné domy pro ubytování příslušníků vašeho národa. Pro ně a né jen pro ně potřebujete stavební materiál. Kámen je jeden ze základních prvků stavebnictví a není většinou problém. Postavte kameníka vedle skály a je po starostech. Horší to je když se v okolí vesnice skála nevyskytuje. Pak se pokuste najít kámen s geologem a postavte důl na kámen. S dřívím je to horší. Dřevorubec rychle vyrabuje okolí a proto musíte s lesníkem zajistit výsadbu. Dřevorubce postavte kousek od sebe a mezi ně dejte lesníka a poblíž postavte i pilu. Snažte se je nedávat daleko od vesnice a hlavně do míst kde si nezničíte úrodnou půdu pro pěstování obilí a vinné révy.

Potravinářství

Hned v počátku postavte rybáře a skladiště pro uložení ryb. Pak začněte budovat obilné farmy v místech kde je blízko k horám a k vodě a kde je dostatečná rovina. Pak postavte obydlí nosiče vody, mlýn a pekárnu. Postupem času kdy budete mít postaveny tak čtyři farmy s obilím postavte vepřín a jatka. Tím budete mít zajištěn dostatek potravin pro vaše doly. Další potřeby jsou podle národa různé. Římané mají víno které získáte pěstováním vinné révy na svazích kopců. Vikingové medovinu kterou získáte postavením včelníku a výrobny medoviny. Ta potřebuje přísun vody. Májové mají naproti tomu tequilu ke které potřebují agátovou farmu kterou postavte na poušti a výrobnu tequily která taky potřebuje vodu.

Průmysl

Jakmile se dostanete k horám pošlete geologa hledat nerosty. Měl by najít uhlí, železnou rudu a zlato. Na místě největšího výskytu pak postavte patřičný důl a zajistěte přísun potravin. Obecně platí že je lepší pro každý důl nastavit přísun jedné potraviny a to pro uhelný důl chleba, pro železnou rudu maso a pro zlato ryby. Tím zajistíte menší spotřebu jídla, ale samozřejmě že každý jí všechno. V blízkosti železné rudy a uhlí zřiďte slévárnu a zbrojírnu. Neopomeňte postavit i nástrojárnu pro výrobu chybějících nástrojů. V blízkosti zlatého dolu pak postavte mincovnu. Jestliže se ve vašem okolí nevyskytuje zlato vyrábějte hodně many a pokuste se vykouzlit "goodly gift". Snad se nad vámi nebesa slitují a dostanete nějaké zlato. Stále hlídejte zda mají doly dostatek jídla, zda již nejsou vytěžené a zda máte dost uhlí. Vedle tohoto těžkého průmyslu postavte pokud možno hrad na obranu těchto důležitých surovin. Přerušit dodávku zbraní by mohlo znamenat konec celé kolonie.

Přeprava materiálu

Stavte na vzdálených místech sklady a při přepravě po moři je dobré mít v každém přístavu jednu loď. Tím se zajistí dostatečný převoz z ostrova na ostrov.

Armáda

Jakmile se rozjede průmysl postavte kasárna a vedle nich velký dům pro dodávku rekrutů.. Ze začátku cvičte hlavně lučištníky a to co nejvyšší úrovně. Lučištníci se dokáží ubránit nepřátelům na větší vzdálenost a zničí polovinu armády dřív než se k vám dostanou. Až později začněte cvičit válečníky na obranu zblízka. Morálku celé armády zvednete stavbou "sightseeings" (pamětihodnost). Každá armáda má svého specialistu. Vikingové válečníka se sekerou které neodolá žádná stavba. Římané mají léčitelé kteří dokáží během bojů a hlavně po nich vyléčit celou vaší armádu a tím jí dostat rychle do plné bojeschopnosti. Májové pak mají vrhače uspávacích šipek. V této hře neplatí tolik jako dříve že je hlavní obrana hranic a vnitrozemí nechat bez vojáků. Mějte na paměti stálou obranu celého území a to ani tak ne jedním velkým hradem jako spíš dvěma většími věží které se navzájem dokáží chránit. Útočníci jsou pak pod palbou dvou čet lučištníků a mají větší ztráty. Na hranicích stavějte rozhledny. Stojí málo a mají velký rozhled za hranice a tím zaregistrujete zavčasu útok na vaše pozice. Platí-li pro obranu zásada dostatku lučištníků pro útok je to naopak. Zde je poměr obrácený a to 2:1. Před útokem si ještě připravte pár speciálních jednotek podle národnosti a pár velitelů. Katapult je pro útok taky dobrý, ale mě osobně moc nevyhovuje protože budovy zničí, ale neobsadí. Jak hra postupuje postavte ještě jedny kasárna, aby po velkém útoku byl dostatečný přísun čerstvých sil.

Kouzla

Ke kouzlení potřebujete manu kterou získáte v malých chrámech kde uctíváte bohy patřičným alkoholem. Podle množství výroby alkoholu postavte počet chrámů. Velký chrám vám sem tam zrodí kněze který je už podle alkoholu pro každý národ jiný a má i jiné schopnosti.
 • Římský kněz umí doplnit vyčerpaný důl, sesílat blesky, zvyšuje bojeschopnost a léčí poranění.
 • Vikingský kněz jedním kouzlem zbourá budovu a zvyšuje útok. Má i nejméně náročnou tvorbu many.
 • Májský kněz dokáže povýšit vojáky, proměnit nepřátelské lučišníky na motýly, proměna dřeva na zlato atd.

Síly Temna

Je to novinka v této sérii a jedná se o kmen který má za vládce Morbuse který byl ze země vyhoštěn. Jeho domovem je nehostinné prostředí se spálenou zemí plné havěti a divných věcí. Je to vlastně válka zahradníků. Vy se snažíte kraj přeměnit na půvabnou úrodnou zem a protivník naopak. Můžete zde věnovat o trochu méně úsilí na obranu a budovat velkou útočnou armádu a zástupy zahradníků. Při dobýváni je potřeba zničit mochomůrkové plantáže tím že zahradníci kolem nich přemění půdu na úrodnou zem a farma se tím zničí. Pak se teprve vydejte zničit hlavní budovu. Jinak je nedobytná a jen Vikingové svým kouzlem jí dokáží zničit. (Toto je, ale v další verzi již odstraněno a Vikingové budovu nedokáží zničit jen kouzlem). V pozdějších misích musíte věnovat pozornost i obraně vesnice protože kmen temna posílá do vesnice vymývače mozků.

Návod : The Settlers 5 : Heritage of Kings 02

2. května 2008 v 20:16 | Lucinka9396 |  The Settlers 5 : Heritage of Kings
Norfolk
Doprovoďte prince do hradu (1) a dejte pozor na bandy po cestě. Princ nesmí v žádném případě zahynout. Jakmile je šťastně na svém území, vraťte se na své území (S) a promluvte si kousek na severu se Serfem a on vám ukáže kde jsou doly na Iron. Jeden můžete ihned získat, ale budete pak pod stálým útokem. Na východní straně je zasypaný důl na Clay a kousek dál je další Serf. Promluvte si i s ním a vydejte se cestou, která je za ním. Přes cestu však leží stromy a tak je dělníkem odstraňte. Tím se vám otevře cesta do moc důležité části. Promluvte si zde s Brotherem, který vám ukáže kde jsou tajné truhly, ale hlavně v jeho okolí je dost dolů a lomů. Doporučuji vše otevřít a začít těžit. Přitom se můžete jít podívat za Leonardem (3). Sice váš hrdina poběží přes nepřátelské území, ale nemělo by se mu nic stát. Po rozmluvě s Leonardem vyčkejte, dokud nezačne zimní období. V něm totiž zamrznou vodní plochy a vy se skočte podívat na všechny bedny o kterých víte, ale hlavní je ta na východě (4). Pak se vraťte k Brotherovi (2) a po rozmluvě se vám otevřou vrata v jeho blízkosti. Tudy pak můžete projít k dolu (5), kde je další truhla. Konec mise je v okamžiku, kdy zlikvidujete všechny protivníky, kteří jsou vidět na mapě.
Typ: všimněte si, že můžete postavit dvě nové stavby, které vás naučil Leonardo. Je to přístroj na změnu počasí. Musíte mít postavené obě dvě a vyčkat až se nabijí. Pak zvolte jaké chcete mít počasí (sluníčko) a led roztaje a armáda (6), která je na vodní ploše se utopí. Pak opět zvolte zimu a projděte celou mapu a zlikvidujte toho, kdo přežil.
____________________________________________________________________________
Kaloix
Vpravo od vás (S) na východ je důl Clay, ale musíte nejprve zlikvidovat posádku poblíž. Za jejich ležením je pak lom. Další důl a lom jsou na severozápadě a zde si promluvte i s Alchemistrem který vám ukáže další místo pro Village Center. Cesta k němu je však chráněná dalšími protivníky a tak je zlikvidujte a odměnou vám bude těžba surovin které se zde nalézají. Jakmile budete moci dodat přes Tribute 400 Clay a 600 Wood, udělejte to a jděte si promluvit s Gevernorem (1). Tím jim dodáte suroviny na jejich obranu a jakmile ji postaví, bude vám umožněno si promluvit a Haliasem a s Mary De Mortfichet (2). Ty vám nabídnou za poplatek přenechat jejich doly (3). Jakmile ale získáte první důl budete muset zaplatit ještě jeden poplatek a ten je určen pro Rebely, kteří vás jinak okamžitě napadnou. Radím proto se sem před koupí prvního dolu přesunout s hrdiny a co nejdříve pak poplatek zaplatit. Teď již máte všechny doly a nebude pro vás problém vystavět silnou armádu. Ty by měla obsahovat 2-3 velké děla, nějaké lučištníky atd. S celou armádou se vrhněte na obrané věže (4) a pak pomalu postupujte a likvidujte protivníkovy stavby (5). Konec mise je po zbourání hradu, ale radím postupovat pomalu a obezřetně, protože je zde dost věží, které jsou navzájem chráněny.
____________________________________________________________________________
The Great Plague
Dělníky pošlete okamžitě těžit základní suroviny a promluvte si s Hermitem. Ukáže vám, kde je první truhla a v této misi jich je víc než dost. Pak si jděte promluvit s další postavou (1) a bude vám slíbena pomoc za náležitý poplatek. Jeho jednotky ale povolejte opravdu, až to bude nutné. Další postavy, se kterými je nutno mluvit jsou o kousek dál (2) a i zde se dovíte kde jsou další truhly (pod kameny, které musíte vyhodit do vzduchu) a jedna z postav se k vám přidá. Teď už se přesuňte s hrdiny na východ od ohrady (1) a připravte se na boj. Po celou hru budou tímto místem přicházet nepřátelské jednotky a to stále ve větším počtu. Proto sem i dost brzo postavte 3-5 věže. Ještě s Perglimem uvolnit zasypaný důl a lom (3). Teď již vám nebrání nic k tomu, abyste hru rozehráli a to až do okamžiku, kdy budete mít postavené budovy na vyvolání počasí. Pak nechte zamrznout vodu a postavte Village Center na ostrově (4). Po celou dobu si ale hlídejte útoky u ohrady (1) a případně povolejte spřátelené posily. Až bude vaše armádo dost silná a to včetně 2-3 největších děl, vydejte se soutěskou kolem osady (5) a tu celou osvoboďte a můžete postavit další Village Center. Jestliže chcete projít celou mapu, podívejte se do skal (6), kde je opravdu hodně truhel a pak se již soustřeďte u přechodu (7). Nechejte zamrznout vodu a projděte až k hradu (8), který zničte. Pozor ale na protivníky, protože těch je tu víc jak dost.
____________________________________________________________________________
Old King-s Castle
Vaši hrdinové jsou ze začátku rozdělení valem. Věnujte se proto nejprve těm dvěma a vydejte se k truhle (1). Tu otevře jen Ari a trvá mu to 10 sekund. Během té doby na vás utočí vojáci, ale měli byste to bez problémů stihnout. Nebo je druhým hrdinou odlákejte a pak se vám to jistě podaří. Celá tato část se ale dá projít stálým pohybem a útěkem dál od nepřátel. Jakmile se truhla otevře a získáte klíč, jděte k bráně (2) a přes ní dál až ke Governorovi (3). Ten vám slíbí otevření průchodu za poplatek 2000 Thalers. Podívejte se tedy po okolí a mělo by se vám podařit najít čtyři truhly a získat 850 thalers a 1000 iron. Pak se vraťte k závalu (S) a věnujte se druhé skupině. S tou projděte taky celé okolí a přidají se k vám dvě skupiny bojovníků a najdete jednu bednu. Dál se dostanete přes zával (4) který vyhoďte do vzduchu bombou a na další cestě je ještě jedna truhla a dojděte až k Castle Ruin (5). Za to získáte dalších 500 thalers a to by vám mělo stačit na poplatek k uvolnění druhé skupiny, se kterou dojděte k hradu (5). Než dorazí, uvolněte na východě u brány důl na Sulphur a pak se společně vydejte k Village Center (6). Po cestě narazíte na poslední skupinu nepřátel a jakmile ji zlikvidujete, stane se vesnice vaší včetně budov v okolí. Hrdiny přesuňte na břeh a připravte se na stálé útoky z této strany. Pak rozjeďte hru standardním způsobem a nezapomeňte na důl, který jste uvolnili (5). Naproti tomu dolu na jihu od Iron si nevšímejte, protože byste ho neubránili. Nezapomeňte si i promluvit se všemi postavami v okolí a s Leonardem (7). Kousek za ním je pak lom a důl na Iron včetně místa pro stavbu Village Center. Vašim prvotním úkolem je postavit 5-7 věží na pobřeží pro obranu, protože útoky jsou stále silnější a častější. Dále pomohou lučištníci a hlídejte si hrdiny, aby se nedali do pronásledování protivníků a nepřišli jste o ně. Zlom ve hře nastane postavením staveb na změnu počasí. Teď se rozhodněte, zda si chcete trochu zaválčit a dobít protivníkovo postavení (8), anebo vyvoláte sluneční počasí. V tom okamžiku roztaje led a vy dostanete za úkol dobít rozcestí (9) a dostat se k průchodu do další mise (0).
____________________________________________________________________________
Cloudy Mountains
Pilgrimem uvolněte cestu odpálením kamene, dostanete se k Leonardovi a pokračujte cestou na sever a vedle lomu je další zátaras a tak odstraňte i ten. Tím se dostanete na prostranství, kde je místo pro Village Center (1) a pro další stavby. Jsou zde však jen lomy a žádný důl. Ten je na severozápadě (2), ale cesta je zatarasená kmenem a tak ho odstraňte a uvolněte výbuchy oba doly na Clay. Tím máte základní suroviny pro rozjezd a doporučuji se podívat na strategické místo (3). Zde získáte výměnou zbylé dvě suroviny, které se zatím nedají nikde těžit, ale území je pod ochranou několika jednotek. Není problém je zničit jen s hrdiny a pak se vraťte k místu, kde jste začínali a u balvanů které brání průchodu na východ postavte 2-3 věže. Jakmile je vylepšíte na druhý (ale raději na třetí) stupeň, odstraňte balvany a připravte se na větší útok nepřátel. Jakmile první vlna opadne, postavte o kousek dál další tři věže. Tím jste si zajistili obranu dolu na Iron a pěknou výchozí pozici pro razantní útok na protivníkův Village Center (4), který musíte získat, abyste mohli naverbovat pořádnou armádu na závěrečný útok. Jakmile zničíte protivníkovu stavbu a postavíte svoje centrum, postavte zde další dvě věže pro obranu a povolejte aspoň dvě největší děla. S jejich pomocí zničíte všechny stavby, které se zde (5) nacházejí a můžete se přesunout na sever (2) a soustředit všechny svoje jednotky na pobřeží. Pro cestu dál musíte mít postaveny budovy na ovládání počasí a tak vyvolejte zimu a přejděte na druhou stranu. Protivník zde má hodně silné lučištníky, ale vy se musíte probojovat až ke katedrále (6) a zničit jí.
____________________________________________________________________________
Evelance
Ihned na začátku dojděte s Dariem za Governorem (1) a promluvte si s ním. Taktéž si promluvte se všemi, které po cestě potkáte a po návratu přesuňte všechny hrdiny na strategické místo s věžemi (2). Jakmile se k nim přiblížíte, věže se stanou vašimi a s jejich pomocí nesmíte nikoho tudy pustit dál a věřte, že útoků bude víc než dost a je lepší další postavit blíž k ohradě, ale až v okamžiku, kdy je budete schopni vylepšit za děla. Tím si zajistíte klid na budování osady a v okolí jsou dva lomy a dva doly na Clay a jeden na Iron a další místo pro Village Center. Pak si promluvte s Leonardem (4) a dostanete za úkol postavit na vyznačených místech čtyři doly na Sulphur. Ty musíte otevřít výbuchem a ihned po postavení se stanou majetkem druhého národa. Dalším úkolem je ostrov (5), ale tam se dostanete jen po vyvolání zimy. Můžete zde postavit Village Center, ale hlavně na místě kam ukazuje šipka postavte Cathedralu. Pak už se vraťte ke věžím a soustřeďte zde silnou armádu. Mějte co nejvíc lučištníků a 3-4 největší děla. S touto armádou se pak vydejte na sever a prolomte první val. Nepostupujte ale dál a postavte na východě a západě po třech věžích a přečkejte první vlnu útoků. Teprve pak se vydejte zničit stavby na další plošině (6). Po zbourání všech staveb se objeví princezna, se kterou si promluvte a stáhněte se s hrdiny (tím i s princeznou) do základního postavení (2) a odsud jí odveďte domu (1). Teď se můžete rozhodnout co dál. Jestli chcete válčit, dobijte celé území na severozápadě. Není to nic jednoduchého, ale pro ukončení mise to není podmínkou, váš hlavní cíl je dobít hrad (7).
____________________________________________________________________________
Wastelands
Na vašem území najdete Lom a důl na Iron. Důl na Clay je před severní branou a důl na Sulphur je u vody (1). Nezapomeňte mluvit se všemi, které potkáte a pokud se nebudete moc procházet po okolí, nikdo na vás nezaútočí. Dá se skoro říci, že jakmile budete mít všechny doly, tak si můžete na půl hodiny klidně odskočit a po návratu budete mít dost surovin a hra nebude tak zdlouhavá. Pro obranu doporučuji postavit u dolu na Clay tři věže a dvě u východní brány. Tím si zajistíte obranu a hrdiny můžete soustředit u vody (1). Pak vyvolejte zimu a vydejte se přes ostrov (2) ke stromu (3). V okolí ostrova vás čekají nějaké boje a když půjdete po okraji mapy, vyhnete se dalším bojům. Až budete u stromu, vyvolejte déšť a strom rozkvete. Tím získáte celou osadu a doporučuji zde postavit výrobnu děl, vylepšit Village Center a postavte nějaké domy a farmy. Jakmile budete mít 3-4 děla, podnikněte útok na protivníka (4) a po dobití zde postavte další Village Center. Opět ho vylepšete na maximum a se všemi hrdiny se přesuňte na místo začátku (S). Dalším cílem se stane místo, kde nepřátelé vězní za ohradou nějaké jednotky a tak po dobití území zbourejte zeď a zajatce osvoboďte. Posledním cílem je osada na severu, kde máte za úkol postavit šest domů a vylepšit je na maximum. Tím mise končí a tak jestli si ještě chcete zabojovat, se stavěním vyčkejte a prozkoumejte celou mapu
____________________________________________________________________________
Battle of Evelance
S hrdiny přejděte na jih k vodě, protože zde (na východ od Alchemisty) přijdou první útoky. Pak postavte lom a důl na Iron, ale prozatím žádné jiné stavby, protože jich máte dost a snažte se co nejrychleji postavit u vody tři věže pro první obranu. Co nejrychleji je vylepšete aspoň o první úroveň a pak si jděte promluvit s Alchemistou. Ten vám slíbí za 5000 thales vyvolat léto, ale toho využijte až později, až se budete věnovat průniku po západní straně a samozřejmě ho vyvolejte v okamžiku, kdy protivník bude ještě na ledě a tím se ho zbavíte. Po prvních útocích vám přijde posila (1) a tak jí přesuňte k hrdinům a postavte všechny budovy co vám ještě chybí. Začnete ale mít problémy se Sulphurem a toho je dost na západě (2). Je zde však i dost velká nepřátelská armáda a tak se vyplatí i zde postavit 2-3 věže a bude-li přesila při průniku moc velká, stáhněte se k věžím a tím postupně získáte přesilu. Teprve pak přejděte až k místu, kde jsou za plotem tři postavy, se kterými si samozřejmě promluvte (dostanete od každého nějaký slib, který za poplatek splní) a kousek nad nimi postavte tři věže a soustřeďte sem celou armádu, která asi ještě nebude moc velká a zahajte těžbu. Po pár útocích se přesuňte kousek dál a to do místa, kde jsou velké balvany a odkud za poplatek přijedou děla (3). Pomocí děl, věží a postupně přibývající armádě byste již neměli mít problémy. Nezapomeňte ještě postavit jeden Village Center, který jste jistě po cestě našli. Cesta dál je jen jedna a dostanete se do místa, kde se dá postavit lom a dva doly. I toto místo zajistěte věžemi a dál už je asi stavět nebudete, protože protivníkova armáda se snižuje a nepodniká moc útoků. Nenechejte se tím ale oklamat, protože na svoji obranu je dost velká. Vy však postupně ničte jednu stavbu za druhou a konec celé hry nastane v okamžiku zbourání Black Castle. Tímto jste ovládli celou mapu, ale hra samotná umožňuje hrát jen samotné vytvořené mapy a ty vřele doporučuji, protože některé stojí opravdu zato.

Návod : The Settlers 5 : Heritage of Kings 01

2. května 2008 v 20:15 | Lucinka9396 |  The Settlers 5 : Heritage of Kings

Kampaně

Thalgrund
Vydejte s Dariem do zeleného kruhu (1) ochránit vaše území. Jakmile přemůžete útočníky, pošlete zbylé dělníky uhasit dům a farmu (jestli ještě stojí) a jděte si promluvit s Brother Johnem (2). Teď se vraťte na své území a na předepsaném místě postavte Village Centre. Tím začíná teprve vlastní hra. Můžete začít najímat dělníky a získávat suroviny. Mimo stromů jsou v blízkosti tři suroviny a to Iron, Stones a Clay. Navíc je zde ještě lom na Stones. Ten samozřejmě postavte a pak ještě College. Po jejich dokončení se vám objeví u značky jídla a domu číslo. To signalizuje, že tento počet lidí hladoví a nemá kde bydlet. Musíte proto ještě postavit dům a farmu. Tyto ukazatele si hlídejte, protože jakmile lidi nemají kde spát a co jíst, sníží se markantně příjem surovin. Tím jsem vám popsal klasický začátek většiny misí a tak se vydejte splnit další úkol a tím je návštěva Governora (3). Promluvte si s ním a on vám dá jednotku lučištníků a v Tribute se objeví informace, že za 500 Thalers dostanete další jednotku. Až budete mít dost peněz tak si jí kupte, ale zatím se vraťte na své území a postavte zde Barracks. Ten můžete začít stavět až vynaleznete Conscription v College. Pak se vydejte k dalšímu Governorovi (4) a od něj se dovíte, že po zaplacení 300 Iron získáte i od něj jednotku. Od něj si jich můžete najmout i víc, ale každá další je dražší. Mezitím se vám jistě již objevil vpravo nahoře čas, který odpočítává okamžik, kdy na vás protivník zaútočí. Útok přijde od severovýchodu a tak se tam přesuňte. Jakmile útok odrazíte, vydejte se k bráně (5), ale ta je zavřená a otevře se až zničíte věž (6) protivníka. Ta je však dost dobře bráněná a jakmile budete obklopeni nepřáteli, použijte volbu panika u Daria. Protivník se rozprchne a tím oslabíte jeho přesilu. Jakmile zboříte věž, vraťte se k bráně a ta bude již otevřená a vy můžete přejit do další mise.
____________________________________________________________________________
Ridgewod
Přejděte co nejrychleji na vaše území (1) a pokuste se zachránit co se dá. Pak najměte dělníky a opravte všechny budovy. Na SZ je lom na Stone a před ním Miner se kterým si promluvte. Na východe je pak Iron, ale kousek od něj je ležení loupežníků, které vyčistěte. Vaše území bude ze začátku pod stálým tlakem soutěskou od jihu a tak zde postavte věž a co nejrychleji Barracks a vylepšete ji na první stupeň, čímž splníte první úkol. Naverbujte pár jednotek a vydejte se za Leonardem (2). Ten je za ohradou a likvidací protivníků ho osvobodíte. Promluvte si s ním a pak se podívejte na truhlu, která zde leží. V ní je nějaký poklad a ten je v truhlách v celé hře. Proto se vždy podívejte po okolí a hledejte tyto truhly, dost si hru díky tomu usnadníte. Po osvobození Leonarda se vydejte na prozkoumat JZ (3) od vašeho území. I zde je opevnění protivníka a po lesích se potuluje pár band. Doplňte vojsko a jděte za prvním Governorem (4). Ten vás poprosí o pomoc proti bandám, které útočí průchodem (5) z jeskyně. Jestliže mu dodáte nějaké suroviny, dá dohromady další jednotky, které pomohou při boji. Protože máte dost času je dobré zde postavit dvě věže a zlikvidovat útočníky. Pak se podívejte k druhému (6) a i na něj útočí jednotky od severu (7). Přemožte i tyto útočníky a misi máte šťastně za sebou.
____________________________________________________________________________
Grawford
Doběhněte na svoje území akorát v okamžiku, kdy vám zbudou dvě hlavní budovy. Najměte dělníky a obsaďte přednostně oba doly Glay a oba lomy. Vpravo najdete ještě důl na Sulphur a pořádně rozjeďte stavby a vývoj. V okamžiku, kdy nebudete již moci zabydlet další domy protože se Village nedá vylepšit, dejte se na západ a obsaďte doly na Iron (2). Zde je i další místo pro stavbu Village a od něj na sever postavte na obranu věž. Další dvě věže postavte v soutěsce na západ od dolů. Teď již doplňte armádu a vydejte se splnit první úkol. Postavte dvě věže (3) na obranu spřáteleného kmene. Věže musíte vylepšit a pro jistotu k nim umístěte i dvě jednotky lučištníků. Jakmile úkol splníte, musíte jít postavit věže na protější stranu (4) a pak k bráně (5). Teď už si jen dojděte promluvit s Bishopem (6) a s Reg entem Doubarem (7). Vraťte se k bráně a promluvte se stráží. Brána se však otevře až za chvíli, protože právě začaly první útoky na boční věže (3) a (4). Podaří se vám je ubránit a to třeba za pomoci spojenců, kterým ale musíte dodat požadované prostředky. Po otevření brány je vašim hlavním cílem zbourání Strongholdu.
____________________________________________________________________________
Cleycourt
Rozjeďte hru klasickým způsobem a na západ je důl s Clay Lom a další místo pro Village Center. Na jihu je pak ještě jeden důl a lom. Nemusíte čekat až se hra pořádně rozjede a skočte si s Dariem za Covernorem (1) a pak za minerem (2), který je na soutěsce pod dolem. Ukáže vám, kde je důl Iron (3) a dva obchodníci (4). Dojděte si s nimi promluvit, protože v této misi je nedostatek Ironu a oni ho mají dost a za nějaké zboží ho rádi vymění. Jakmile vybudujete základní armádu, vydejte se obsadit důl (3). Ten je dostatečně bráněn a proto jakmile zboříte u dolu věže, jděte doprava a na průchodu mezi vodou postavte tři věže. Tím zabráníte stálým útokům na získaný důl. Tyto věže není zase až tak nutné stavět a můžete jít zbořit ihned hrad (5), ale připravte se na značnou přesilu. Po zboření hradu se objeví tajná truhla a pak se vydejte k hlídce (6) a následně k bráně (7). Za bránou potkáte Ari a dostanete úkol postavit na území přátel (8) na vyznačeném území Colage. Jako odměnu se dovíte, kde je Leonardo (9) a tak si dojděte s ním promluvit.
____________________________________________________________________________
The Flood
Jako první pošlete dělníky pokácet stromy vedle Keep, aby jste si udělali místo pro další stavby. V této misi najměte co nejvíce dělníků a využijte je na těžbu všech surovin, co jsou v okolí. Hned ze začátku pošlete Daria za Leonardem (2) a on po vás požaduje 1000 Wood. To mu můžete dodat bez problémů a v této době budete mít již místo na postavení College a postavte i důl na Clay a lom. Po dodání dřeva si opět promluvte s Leonardem a dostanete další požadavek na 1000 Clay. Zároveň vám ukáže, který kupec (3) vám zboží může i dodat a tak si sním s některých z hrdinů promluvte. Po dodání Clay po vás bude chtít Leonardo 1000 Iron a opět ukáže kupce. Nemělo by být problém Iron dodat a nemusíte ani stavět důl (6). Jakmile ho dodáte, chce po vás 2000 Sulphur a ten se nedá nikde vytěžit, ale má ho obchodník (4). Promluvte si s ním, ale on ho nechce dodat dokud mu neseženete klíč. Do skupiny vám přibila další postava a to Ari, se kterou se vydejte k průchodu (6). Projděte jím a na nepřátelském území se pohybujte rychle. Musíte najít bednu (bude to až ta druhá) a v ní je klíč. Vyjděte průchodem ven a s Ari si promluvte s obchodníkem (4). Ten vám vymění požadované zboží pro Leonarda a jakmile mu Sulphur dodáte, je konec mise.
____________________________________________________________________________
Barmecia
Zajděte k marketu (1) a promluvte si se Serfem. Dostanete za úkol osvobodit obchodníka (2). Musíte proto zabít všechny protivníky v tomto místě. Na to vám při trošce rozvahy stačí hrdinové, které máte k dispozici a tak nepotřebujete stavět kasárna. Po osvobození obchodníka dojděte k druhému marketu (3). Ten akorát shoří a máte postavit na vyznačeném místě nový. To ale smíte udělat až po zaplacení 1500 Thalers (Tribune). V případě, že byste ho postavili dřív, bude nemilosrdně opět zničen. Po postavení je dobré ho o jednu úroveň vylepšit a můžete se jít podívat na stavbu Katedrály. Na její dostavbu chybí ale 10 000 stones . Prozatím nemáte žádný lom, ale to se teď změní. Po rozmluvě s Pilgrimem (5) dostanete za úkol postavit důl na Sulphut (6). Po jeho postavení získáte všechny lomy v okolí a těžba prudce stoupne. Všechny vylepšete a postavte v jejich okolí domy a farmy. Dále si všimněte, že na severu (7) od horního lomu jsou dvě zvláštní místa. Mají tvar jako lom, ale nedá se tam nic postavit. Toto jsou zvláštní místa a nemají je jen lomy, ale i různé doly. Tento lom musíte pro těžbu připravit a to pomocí nového hrdiny, který vám právě přibyl. Tento hrdina má schopnost postavit dělo a položit nálož. Tuto nálož položte na lom a jakmile vybouchne je možné zahájit těžbu. Celkově jsou takovéto lomy tři a tak je všechny využijte, aby jste misi co nejrychleji dohráli. Jakmile budete mít požadované množství Stones pohromadě, pošlete ho na stavbu katedrály a mise je kompletní. Jistě jste si mezitím všimli, že jakmile jste získali lomy začali na vás protivníci útočit. Není jich moc, ale doporučuji do těchto míst postavit 3-4 věže na obranu.
____________________________________________________________________________
Fouklung
Dokud nepřejdete na druhou stranu vody nic vám nehrozí a tak doporučuji rozjet hru naplno a dokud nebudete schopni postavit na průchodu (1) dvě věže a vybavit je děly, nepodnikejte další cestu. Jakmile postavíte věže, můžete přejít s jedním hrdinou na druhou stranu (2), ale jen v zimním období, kdy je voda zamrzlá. Ve stejný okamžik budou vaše věže napadnuty, ale máte li u nich ostatní hrdiny, měli byste se bez problémů ubránit. Pak se teprve jděte podívat do spřáteleného města a budete požádáni o pomoc před stálými nájezdy nepřátel. Mě se osvědčilo před brány do půlky kopce (3) postavit dvě věže a vylepšit je na maximum. Vojska města by je měla ubránit a vy jim přitom dostatečně děly pomůžete. Tím snížíte nepatrně množství nepřátel a jakmile se budete cítit dostatečně silní, vyhoďte náloží val (4) a zaútočte z boku. Protivník má ale velkou početní přesilu a tak stavějte kousek od sebe věže. Držte se při stavbě spíš při kraji, protože stavby uprostřed zabrání protivníkům útočit na město a váš spojenec nebude mít důvod k boji a všichni protivníci zůstanou na vás. Nepouštějte se ani s jednotkami moc daleko od věží, protože početní přesila by vás převálcovala a další boj bez hrdinů je strašně zdlouhavý.

Návod : The Settlers 6 : Rise of an Empire 02

2. května 2008 v 20:13 | Lucinka9396 |  The Settlers 6: Rise of an Empire

4. Narfang

 1. najděte osadu Brekk
 2. povýšení na Barona
 3. zničte tři věže
 4. přejděte se špionem na dané místo
 5. špion musí zjistit informace ze skladiště
 6. pošlete špiona s informacemi k vám do hradu
 7. osvobodit vězně
 8. chránit jezdce
Vydejte se na severovýchod, kde je osada Brekk a rozjeďte svoji osadu. Jakmile to bude, možné odsaďte oblast na východ od vaší vesnice, kde je kamenolom a zvěř. Poté obsaďte druhou oblast na sever od této, kde je železná ruda a jako poslední oblast na sever od vás, kde je stádo krav. Někdy během této doby se vám zpřístupní možnost ve vesnici Brekk na nákup některých surovin. Jděte tedy tam a kupte stádo ovcí a případně další věci. Díky dolu na rudu můžete začít verbovat vojsko a to v poměru 2:1 - lučištníci : šermíři. Počet vojáků je dán úrovní hlavních budov a tak je vylepšete, abyste mohli opravdu se silnou armádou zaútočit na první věž. Poté co zlikvidujete lučištníky, dobijte ji a obsaďte. Získáte tak další území a splníte první třetinu úkolu. Pro splnění celého úkolu vás čekají další dvě věže (3). Poté co dobijete poslední, objeví se v Brekku špion. Toho máte poslat do protivníkovi vesnice, ale nesmí být přitom zabit. U brány stojí silná obrana (v případě že tam není jděte s vojskem až k bráně a chvíli počkejte) a přes ní by špion neprošel. Toto vojsko musíte tedy zničit a teprve potom vejít do vesnice se špionem (4). Jakmile jste zde, vejděte do skladiště (5) a vyjděte z něho ven. Všimněte si ikony u postavy a to signalizuje, že má nějaké informace, které musíte donést k sobě do hradu. Toho docílíte kliknutím na ikonu u ukazatele špiona (váček se žlutou šipkou). Špion zjistil že nepřítel drží ve vězení Hakima a tak máte za úkol ho osvobodit. Přes kamenné hradby se nedostanete a tak jděte přes potok k dřevěné palisádě a podpalte jí. Tím se dostanete dovnitř a kliknutím na věž hrdinou vězně osvobodíte (7). Hakim se po uvolnění rozjede tryskem k vám do hradu a poté co dorazí (8), se mise ukončí.

5. Drengir

 1. najděte Thordala
 2. postavte včelín
 3. vyprodukujte medovinu (pivo)
 4. obsaďte věž
 5. vybudujte 3x lovce
 6. obsaďte věž
 7. vybudujte 3x dobytčí farmu
 8. navštivte Ulricborg
 9. pošlete 18 ks medoviny
 10. vybudujte strojovnu
 11. postavte beranidlo
 12. naučte se beranidlo ovládat
 13. dojeďte s beranidlem do Arumstrandu
 14. použijte beranidlo na bránu
 15. zbourejte věž
Jako první se podívejte severovýchod, kde najdete Lorda Thordala (1) a hned potom jděte na východ, kde obsaďte oblast s lomem na kámen. Nachází se zde i místo pro lov a tím si zajistíte aspoň pro začátek dostatek potravy a hlavně je zde stádo ovcí pro ovčí farmu. Teď podle známého postupu získejte titul Barona a poté se vám zpřístupní volba postavit včelín (2) a k němu asi tak tři úly. Poté postavte hospodu, která potřebuje med na výrobu medoviny (3). Pro splnění dalšího úkolu musíte naverbovat silnou armádu a s ní se vydejte na jihovýchod, kde obsaďte věž (4) a v její blízkosti vybudujte 3 chatrče lovců (5). Pak jděte na severovýchod, kde opět obsaďte věž (6) a poté vybudujte tři dobytčí farmy. Když budete mít v této době postavenu dobytčí farmu i ve své vesnici, obsadí se vám a můžete získat další potravu v podobě sýra. S hrdinou navštivte na severozápadě Ulricborg (8), kde si můžete nakoupit nějaké věci a hlavně sem máte poslat 18 ks medoviny (9). Vašim dalším úkolem bude postavit budovu na výrobu strojů, ale tu můžete postavit, jen když získáte hodnot Hraběte. Splňte tedy všechny podmínky na povýšení a budovu postavte (10) a získejte jedno beranidlo (11). Beranidlo samo o sobě je k nepoužití a tak mu musíte přidělit jednotku šermířů. Vyberte ji a poté najeďte na beranidlo a klikněte pravým tlačítkem (12). Tím má beranidlo obsluhu a je připravené na cestu. Pro samotnou akci ho musíte rozbalit kliknutím na zelenou ikonu u beranidla. Pamatujte si, že všechny stroje mají dvě polohy. Zabalené slouží pro dlouhý pochod a rozbalené pro akci. Dojděte na sever k hradbám (13) a nejprve trochu vyčistěte okolí od jednotek, které jsou venku a teprve potom beranidlem prorazte bránu (14). Tím se dostanete za hradby a zde zlikvidujte centrální věž (15).

6. Rekkyr

 1. nejděte Vestfyarden a Solveshurn
 2. najděte 10 ovcí
 3. pošlete 18 kabátů
 4. vyberte zásoby ze staré chatrče
 5. pošlete 9 ks chleby
 6. zapalte oheň
 7. zabijte 2 medvědy
 8. pošlete 18 ks medoviny
Jako další oblastí, které byste měli obsadit, jsou dvě na severu, kde se dají postavit lovci a na východě, kde je stádo krav. Díky tomu si zajistíte dostatek potravy. Vydejte se na severovýchod a potom na západ. Tím lehce najdete obě hledané vesnice (1). V první jste dostali za úkol sehnat v okolních lokacích 10 ovcí, stačí se k nim přiblížit a ovce sami půjdou do ohrady (2). Jakmile je seženete, zpřístupní se ve vesnici možnost nákupu ovcí a tak 1 až 2 stáda kupte. Postavte zároveň dvě 2 tkalcovny a jakmile budete mít 18 kabátů, pošlete je jako dar druhé vesnici (3). Splnění úkolu můžete uspíšit tím, že zakážete odběr v budově tkalcovny. Toto lze provést, ale jen u budovy na třetí úrovni a hlavně poté, co dar odešlete nezapomeňte odběr povolit. Vašim dalším cílem je stará chatrč na severu a tak k ní dojděte a vyberte obilí, které je v ní schované (4). Doporučuji jít na sever i s vojenskou jednotkou, protože je zde silná skupina vlků. Poté co získáte obilí, vybudujte dvě pekárny a pošlete první vesnici dar v podobě 9 chlebů (5). Oheň na severu se vydejte zapálit opět se skupinou šermířů (6), ale tím přilákáte dva medvědy a zlikvidovat je jen s touto malou skupinou bude určitě nad vaše síly a proto doporučují získat oblast na jihozápadě a tím si zajistit přísun železné rudy a tím i větší armádu. Poté, co zabijte oba medvědy (7), přijede vůz s medem a vy musíte vyrobit medovinu. Medu je ale málo a tak tentokráte musíte zablokovat spotřebu medoviny, dokud nepošlete dar (8).

7. Geth

 1. najděte Geth
 2. získejte titul Sherif
 3. jděte do přístavu
 4. postavte přístav
 5. kupte vůz medicíny
 6. pošlete 40 ks dřeva
 7. zničte protivníka
 8. najměte kejklíře
 9. pošlete 80 ks kamenů
 10. zničte protivníka
 11. pošlete 12 ks medoviny
 12. pošlete 1000 ks zlata
Vaše vesnice je od okolí oddělená vodou s brody. Doporučuji v dost krátké době obsadit všechny čtyři přilehlé oblasti a díky tomu si zajistit přístup k rudě a zajistit si stádo krav a ovcí. Během budování své vesnice se vydejte na sever, kde je Geth (1) a odsud na západ do přístavu (3). Ten postavíte díky zaslání 20 ks kamene (4). Podle toho jakou zvolíte taktiku hry, budete někdy během této doby vyzváni k získání titulu Sherifa (2). Poté co je přístav postaven, připluje loď a vy můžete během doby co bude v přístavu nakoupit nějaké zboží. Pro splnění úkolu stačí koupit medicínu (5), ale máte-li dost peněz, nakupte toho víc. Po splnění tohoto úkolu vás váš spojenec požádá o dodávku 40 ks dřeva (6) a poprosí vás o pomoc zlikvidovat první skupinu nepřátel. Ty jsou v oblasti nad přístavem a tak se tam vydejte s plnou armádou (7). Během verbování armády budete jistě vyzváni k najmutí kejklíře a tak si dejte pozor, kdy přijede loď a kejklíře najměte (8). Ve vesnici kterou jste osvobodili, kupte všechen kámen a jakmile dorazí k vám do skladu, pošlete ho dál (9). Na další útok nepospíchejte a vybudujte na severu obranou zeď. Skupina nepřátel se vydá pomstít svojí porážku a útok musíte zdárně odrazit. Poté co útočníky rozdrtíte, jděte na východ zlikvidovat poslední skupinu nepřátel, ale musíte jim zničit i všechny stavby v táboře (10). Na oslavu vítězství pošlete přátelům 12 ks medoviny (11) a pak 1000 ks zlata (12).

8. Seydur

 1. splňte tři ze čtyř dodávek :
  1. dodejte 300 ks zlata
  2. dodejte 8 kabátů
  3. dodejte 8 ryb
  4. dodejte 10 součástek
 2. zlikvidujte vlky
 3. vyšpehujte protivníkovu vesnici
 4. jděte do oblasti s rybami
 5. zavalte cestu
Celá mise se dá splnit jen posláním třech dodávek a nejhorší je asi dodat ryby. Škoda je, že po dodání třetí zásilky se mise ukončí jako vítězná. Toto se dá obejít tím, že budete bránit území kde jsou ryby (vlastně to nejzajímavější co v této misi je), ale dodávku ryb neodešlete. Protivníkovi se přesto podaří nějak ryby sehnat a tím tuto dodávku nesplníte a hra pokračuje dál. Hlavně musíte hlídat čas a dodat součástky jako první a tím splnit úkol mise.
Misi rozjedete klasickým způsobem a hlídejte si čas, kdy protivník pošle zlato. Asi 30 sekund před uplynutím času pošlete zlato (1.1). V té době by jste měli mít postavenou aspoň jednu skupinu vojáků, protože okamžitě po dodávce budete vyzváni k ochraně spřátelené vesnice, která je na severozápadě. Jestli se tak nestane, jděte tu vesnici najít a mělo by se tak stát po vstupu do této oblasti. Zde musíte pobít skupinu vlků (2) a za odměnu si můžete koupit stádo ovcí. Doporučuji koupit stáda dvě a zajistit si dostatečnou výrobu kabátů, které opět 30 sekund před uplynutím času pošlete (1.2). Máte na to dost času a toho využijte k naverbování aspoň tří špehů, které pošlete do protivníkovi vesnice (3) a silné armády kterou budete potřebovat okamžitě po dodání kabátů. Na mapě je totiž jen jedna oblast, kde jsou ryby (4) a tuto oblast musíte obsadit a zahájit rybolov. Protivník vás stále napadá a může se stát, že místo i obsadí a objeví se čas na dodávku. Jakmile ale věž získáte nazpátek, čas zmizí. Jestliže chcete tuto misi hrát dál, ryby neodesílejte a vyčkejte až je pošle protivník. Ten je totiž časem taky nashromáždí a pošle. Pak již vás čekají jen poslední dodávky a tak postavte budovu na stroje a opět před uplynutím času pošlete součástky (1.4). Jakmile se poslední dodávka přiblíží k průchodu na jihu vesnice, která zboží požaduje, budete vyzváni k zatarasení cesty a tak to rytířem proveďte (5).

Návod : The Settlers 6 : Rise of an Empire 01

2. května 2008 v 20:13 | Lucinka9396 |  The Settlers 6: Rise of an Empire

Návod není celý

Získání titulu

 • Sherif
  • 10 obyvatel
  • 6 ks kožešin
  • vylepšení hradu na 2. úroveň
 • Baron
  • 30 obyvatel
  • 12 ks zboží na vylepšení vesnice
  • vylepšit sklad a katedrály na 2. úroveň
 • Hrabě
  • 50 obyvatel
  • vylepšení hradu na 3. úroveň
  • 18 ks medoviny
 • Markýz
  • 70 obyvatel
  • 20 budov v nejvyšší kvalitě
  • vylepšení katedrály a skladu na 3. úroveň

1. Vestholm

Úvodní mise je vlastně něco jako seznámení s hrou a s ovládáním hry.
Posuňte mapu pomocí myši a kláves ke středu mini mapy a zde levým tlačítkem označte Marcuse. S ním se pak vydejte po modrých šipkách a než dojdete ke studni, která je na náměstí vaší vesnice, potkáte Alandru a Monka. Zde kliknete postupně na studnu, hrad, sklad, ikony na horní straně obrazovky a nakonec na ikonu vozíku vpravo. Pod ním se vám objeví symbol dřeva. Tím můžete postavit chatrč dřevorubce a hra vám sama vybere, které místo je nejlepší. Opět klikněte na vozík a obdobně postavte chatrč lovce. Pamatujte si že pod symbolem vozíku jsou stavby na těžbu a získávání surovin. Naproti tomu symbol jablka skrývá stavby pro zajištění jídla (postavte řeznictví). Teď se vraťte ke stavbě lesníka a klikněte na ni. Zjistíte, že stavba má teprve první úroveň a tak jí vylepšete na úroveň druhou (běžné stavby se dají vylepšit až na třetí úroveň) a vyčkejte, až se stavba vylepší a objeví se symbol jablka na horní hraně obrazovky. Vlevo se vám zobrazí informace, že musíte získat zásobu 3 ks jídla a tak opět chvíli počkejte. Dá se toho samozřejmě docílit rychleji vylepšením stavby lovce a řezníka.
Teď se vám rozblikal symbol hvězdičky v horní části mini mapy. Klikněte na ní a zjistíte, co musíte udělat, aby váš rytíř získal povýšení na Sheriffa.
 1. získejte titul Sherifa
 2. přejděte s rytířem na uvedené místo
 3. postavte věž
 4. získejte území
 5. postavte dva lomy
 6. postavte kožešnictví
 7. získejte 6 kožešin
 8. vylepšete hrad na 2. úroveň
 9. zlikvidujte 6 útočníků
Teď jste se teprve dostali do části hry, ve které musíte plnit předepsané úkoly. Ty se dají plnit i na přeskáčku, anebo souběžně. Klikněte jako první na úkol přesunout se na jiné místo. U úkolu se objeví lupa a kliknutím na ní se dovíte, kam se máte s rytířem dostat a tak se na dané místo přesuňte. Všimněte si, že místo se nachází v neodkryté oblasti mapy a tak si dejte na přechod pozor. Ve vyšších misích se budete totiž pohybovat většinou po nepřátelských územích a v cílové oblasti může být silná nepřátelská skupina. Jakmile dojdete na toto vyznačené místo, splníte si tím jeden z úkolů (2) a zde na vyznačeném místě postavte strážní věž (3). Symbol věže se objeví u hrdiny vždy poté, co se dostane na neobsazené území. To si pozorně prohlédněte a zjistěte, nenachází-li se na něm nějaká potřebná surovina nutná pro rozvoj vaší vesnice. V tomto případě se na novém území nachází kámen a tak poté co postavíte věž a získáte toto území (4), objeví se možnost postavit kameníka. U lomu tedy postavte dva kameníky (5) a všimněte si, že stavbou pomocí kombinace [SHIFT] + kolečko myši můžete libovolně otáčet a tak nasměrujte vchody směrem na jih. Poté se objeví vpravo symbol brány a pod ním ikona cesty. Cesty umožňují výrazně zrychlit přísun surovin do hradu a tak propojte cestou kameníky s hlavní cestou na jihu. Ihned potom se objeví možnost postavit kožešnictví (6) a musíte pro titul sheriffa získat předepsané množství kožešin a jakmile získáte 25 kamenů můžete vylepšit hrad na druhou úroveň (8). Poté co splníte podmínky na povýšení začne, blikat nad mini mapou zeleně ikona povýšení. Aby se povýšení mohlo provést, musí rytíř přejít na náměstí ke kašně a teprve teď klikněte na zelenou ikonu a objeví se dekret a na něm klikněte na dvě hvězdičky (1). Rytíř je povýšen a na mapě se objeví skupina vojáků a následně vesnici napadne nepřátelská horda. Pobijte útočníky (9) a máte splněné všechny úkoly této mise.

2. Challia

 1. postavte obilné pole
 2. získejte titul Sherifa
 3. dojděte na označené místo
 4. pošlete 9 kabátů
 5. obrana
 6. uzavřete 5 svateb
 7. dojděte na označené místo
 8. zapalte signální oheň
 9. postavte hradby kolem vesnice
 10. zapalte signální oheň
 11. postavte zbrojnici
 12. naverbujte skupinu rekrutů
 13. doprovoďte vůz
 14. svolejte obyvatele k bohoslužbě
 15. pošlete 40 kamenů
 16. navštivte přístav a kupte sůl
Postavte hned zezačátku asi 4 dřevorubce, 2 lovce a k nim řezníka a kožešníka, rybáře a udírnu, obilnou farmu a u ní 3 pole (1) a pekárnu. Poté počkejte, až splníte vše pro titul Sheriffa (2). Poté dostanete za úkol jít na vyznačené místo (3), ale tím jste úkol ještě nesplnili a dostali jste další úkol (4). Zatím si ho nevšímejte a jděte na druhé označené místo (3). I zde dostanete úkol, ale ten musíte splnit okamžitě. Vyčkejte tedy dokud nepřipluje na sever loď a vetřelce zničte (5). Vraťte se k úkolu navštívit označená místa a přes klášter dojdete až do přístavu (3). Ted je dobré vrátit se nazpátek do vesnice a podívat se na úkol (4) a (6). Zjistíte že kabát se dělá z vlny, ale v této fázi hry není přístupná stavba ovčí farmy a tak vlnu musíte někde koupit. Postavte tedy tkalcovnu a jděte s hrdinou na jih do vesnice. Jakmile dojdete na její náměstí, zobrazí se volba nákupu vlny. Podle toho jak rychle jste postupovali, může v této chvíli dojít k situaci, kdy nákup nelze provést z několika důvodů. Nemusíte mít na nákup peníze (to se mi ale v celé hře nikdy nestalo, protože o peníze opravdu nouze není), anebo máte plný sklad a nic se do něj již nevejde. Klikněte tedy na sklad a poté na surovinu, které máte nadbytek. Posuvníkem nastavte množství, kterého se chcete zbavit a to buď hoďte do popelnice, anebo prodejte nějaké vesnici. V obou případech sklad trochu uvolníte a můžete vlnu nakoupit a vyrobit požadované množství kabátů a poslat je do vesnice na sever (4). Úkol (6) vyžaduje vaše povýšení na Barona. Postavte tedy výrobu mýdla, košťat a vylepšete sklad a katedrálu. Jakmile vše splníte, můžete provést povýšení. Poté co skončí slavnost, klikněte na studnu a poté na symbol festivalu. Během něj uzavře několik párů svatbu (6). Pokračujte v úkolech a tak dojděte na další označené místo (7) a zde klikněte na hradbu se signálním ohněm. Z vesnice přijede vůz se dřevem a oheň se sám zapálí (8). Během plnění tohoto úkolu vaší vesnici jistě napadla skupina nepřátel. Šlo jen o ukázku útoku a nevznikly vám žádné škody, ale dostali jste díky tomu další úkol a to postavit kolem vaší vesnice hradby. Na cesty postavte samozřejmě bránu (její umístění korigujte pomocí [SHIFT] a kolečka myši. Mezi branami postavte hradby a vesnici celou uzavřete. Hradba nemusí být dokola a využijte i skal a útesů. V této misi je tedy nejlepší postavit jednu hradbu na jihu od útesu ke skále a druhou na severu stejným způsobem. Jakmile jsou hradby hotové, máte zapálit signální oheň na severu (10). Postupujte stejným způsobem jako v prvním případě, ale vůz se dřevem do cíle nedojede, protože ho uprostřed mapy přepadne horda lupičů. Na jeho obranu potřebujete vojsko a tak postavte zbrojnici (11) a výcvikové středisko. Na výrobu zbraní potřebujete důl na rudu a ta se na vašem území nenachází. Obsaďte tedy území na jihozápadě a postavte zde důl na těžbu rudy. Pak si hlídejte výcvikové středisko a jakmile se v něm objeví, že je vycvičeno 6 vojáků, klikněte na postavu vojáka a získáte skupinu šermířů (12). Teď tedy jděte opět na sever a zapalte opětovně signální oheň. Ze skladu vyjede vůz se dřevem a vy klikněte na šermíře a najděte vůz se dřevem. U vozu se objeví symbol štítu a tak na něj klikněte. Tím jste vozu přidělili ochranu (13) a loupežné hordy ho nechají v klidu projet až na místo určení (10). Poté co zapálíte oheň, jste vyzváni ke svolání lidí na bohoslužbu a tak klikněte na katedrálu a poté na zvon. Lidi se sejdou k motlitbě (14) a jakmile uběhne daný čas bohoslužby, budete vyzváni k dodávce 40 kamenů. I tomuto vozu přidejte ochranu, aby dojel na místo určení (15). Samozřejmě je tu ještě jedna možnost a tou je naverbovat víc šermířů a skupinu zlodějů kompletně zničit. Nestačí je ale jen přemoct, ale musíte zbourat i jejich stany, protože jinak by se objevovali stále noví. Teď máte před sebou poslední úkol a to dojet do přístavu a koupit sůl (16) pro zlepšení reputace vaší vesnice.

3. Gallos

 1. povýšení na Sherifa
 2. najděte osadu Janusberg
 3. jděte do Monsteinu
 4. kupte v Monsteinu stádo ovcí
 5. postavte ovčí farmu a ohradu pro ovce
 6. jděte do Castariny
 7. pošlete 9 ks košťat
 8. jděte do Riedfurtu
 9. naverbujte skupinu lučištníků
 10. pošlete skupinu lučištníků do Riedfurtu
 11. pošlete 9 ks mečů
 12. ubraňte Monstein
 13. pošlete 80 ks dřeva
 14. několikrát pošlete peníze
 15. ubraňte svoje město
 16. získejte vůz
Začátek hry je standardní a tak povýšení na Sherifa (1) nebude problém. Jakmile ho získáte, dejte se na východ, kde objevíte teritorium Janusberg (2). Po splnění tohoto úkolu se objeví další tři úkoly s místy, která máte navštívit. Vezměte je tedy postupně a jako první jděte do Monsteinu (3), který je na sever od vaší vesnice. Zde se ván zobrazí možnost koupit stádo ovcí (4) a v menu se zpřístupní volba stavby ovčí farmy . Postavte tedy farmu a v její blízkosti ovčí ohradu (5). Pak navštivte Castarinu (6) a v případě, že jste již postavili výrobnu košťat a mate jich již dost na skladě, můžete je sem poslat (7). Jako poslední navštivte Riedfurt (8). Zde dostanete úkol naverbovat lučištníky, ale pro splnění tohoto úkolu musíte nejprve získat titul baron a najít důl s rudou. Ten je v oblasti na západ od vaší vesnice a tato oblast umožňuje navíc postavit několik lovců. Poté co získáte titul barona, postavte dílnu na luky a tábor lučištníků. Naverbujte jednu skupinu (9) a pošlete jí do Riedfurtu (10) a do stejné vesnice i 9 mečů (11). Jakmile je pošlete, vybudujte silnou armádu (dá se vylepšit skladiště a katedrála čímž získáte větší prostor pro armádu) a přesuňte se s ní do Monsteinu. Zde se připravte na jeho obranu a jakmile odrazíte první útok, dostanete požadavek na poslání 80 ks dřeva (13). Díky tomuto dřevu postaví vesnice kolem sebe ochranný val a splníte tím i úkol obrany Monsteinu (12). Během tohoto úkolu dostanete několik požadavků na poslání peněz (14) a i když máte nato dost času, udělejte co nejdříve. Poté co se postaví okolo Mensteinu val, přesune protivník útok na vás a tak vybudujte nejraději kamenné hradby ze severního směru a připravte se na útok. Ty budou nejspíš dva a po nich se objeví požadavek na získání vozu. Tam nestačí přemoci jen jeho ochranu, ale šermíři ho musí přímo získat(16) a (15).